Sporcular İçin Enerji Veren Hipnoz

Sporcular İçin Enerji Veren Hipnoz

Zihinsel odaklanma, konsantrasyon ve görselleştirme, herhangi bir çabada ve özellikle sporda başarı için kritik öneme sahiptir. Fiziksel ve spora özgü eğitime bir zihinsel eğitim rejimi eklemek, güveni, tutarlılığı ve yeteneği büyük ölçüde artırabilir.

Sporda başarıya ulaşan bu tür bir terapi klinik hipnoterapi veya hipnozdur, bu da sporcuyu zihin, beden ve ruhsal alanda olmayı başarabilmesi için yavaşlatabilir.

Hipnoterapinin geniş bir tanımı, gevşeme, yavaş nefes alma ve telkiye karşı gelişmiş alıcılık gibi belirli fizyolojik özelliklerle karakterize edilen değiştirilmiş bir bilinç durumudur. Ayrıca bilinçsiz düşüncelere, anılara ve duygulara daha fazla erişim sağlar.

Bütünsel bir yaklaşım

Eğitim rejiminizle birlikte hipnoz kullanımı, tipik olarak konsantrasyon ve stresi azaltma yoluyla performans geliştirmeye odaklanır. Performans sporcular için birincil sorun olsa da, Cleveland Clinic’te hipnoz süreci büyüme, iyileşme ve dönüşüme odaklanacak şekilde genişletildi. Vücuda olduğu kadar zihni ve ruhu da odaklamanın bir yolu olarak hipnoterapi kullanıyoruz.

Herhangi bir zamanda, çeşitli sorunlar bir sporcunun zihinsel sağlığını ve işleyişini etkiler. Buna kimlik sorunları, kişisel yeterlilik ve kariyer planlaması dahildir. Sporcular ayrıca katılım ve başarı seviyeleriyle ilgili konuları da göz önünde bulundurmalıdır. Tek odak noktası sporu olan sporcular için, kimlik ve sosyal bağlantılar tamamen atletik katılımlarına ve başarılarına bağlı olabilir.

Birçok sporcu hipnoterapiden faydalanabilir

Stresi azaltma ve konsantrasyonu artırma fikrine açık olan tüm sporcular hipnoterapiden yararlanabilir. Ancak stresli bir dönemden geçen veya bir sakatlıktan kurtulan sporculara özellikle yardımcı olabilir. Bu, bir sporcunun fiziksel sınırlamalarla ilk kez uğraşması ve gelecekte nasıl performans göstereceğini merak etmesi olabilir. Profesyonelden okul sporcusuna, iyileşme sorunları ile uğraşan “hafta sonu savaşçısına” kadar her seviyedeki sporcu için yararlı olabilir. 

Günümüzde çoğu profesyonel spor takımı, sporculara başarılı olmak için ihtiyaç duydukları zihinsel konsantrasyonu sağlamaya yardımcı olmak için bir spor psikoloğu istihdam etmektedir. En iyi sporcuları ve spor yıldızlarını incelerken, hepsinin “bölgede olma” konusunda sahip oldukları ortak yanın gerçekten de zihinsel olarak başladığı ortaya çıkıyor.