Milton Erickson ve Ericksonian Terapi

Milton Erickson ve Ericksonian Terapi

Fiziksel olarak eksikliği olan bir insanın insanlara ne kadar faydalı olabileceğini ve insanoğlunun zor şartlar altında neler yapabileceğini gösteren bir kahramandır. Sihirbaz yakıştırmasını alan kısa etkili ve hastaya hiç dokunmadan yaptığı mucize tedavilerle tanınan hipnoza yeni bir kan, yeni bir bakış açısı getiren yaratıcı bir dahidir.

1901 yılında Kanada’da doğmuştur, küçük yaşlarda geçirdiği çocuk felci nedeniyle doktorların ümidi kestiği Erickson 80 uzun ve verimli yıl geçiren bir savaşçıdır. Çocuk felcini hiçbir zaman önemsememiş bunun dezavantajını muthiş bir gözlem kabiliyetine çevirerek avantaja dönüştürmüştür.

Lise yıllarından sonra üniversitede tıp ve psikoloji okumuş hem psikiyatri uzmanı hem de psikolog olan nadir doktorlardandır.

Yaptığı yenilik hastanın transa girmesi için herhangi bir ritüele ihtiyacı olmadığı ve hipnotik telkinin işe yaraması için hipnotik derinliğin önemli olmadığı, kişi uyumluysa arzuluysa hipnozitör yetenekliyse her şart ve koşulda telkin verilebileceğini insanlara göstermiş olmasıdır.

İnsanlar yıllar sonra hipnoza girdiğini anlamış bunu şaşkınlıkla karşılamışlardır. Gözlemi çok iyi olan Erickson hastayı fiziki ve ruhi özellikleriyle bir bütün olarak ele alır ve her hastaya farklı bir teknikle trans uygulardı. Ona göre her hasta özeldi ve hastayı dar terapi kalıplarına sokmak uygun değildi, her hasta kendi sorununu çözecek potansiyele sahipti fakat sadece bunun farkında değildi. Erickson bu farkındalığı sağlamış ve hastalarına etkili tedaviler sunmuştur.

İçe yöneliş bilinçaltının gücünü ve insanın tamir potansiyelini kullanarak geliştirdiği tedaviler ortodoks tıbbının sonuçsuz kaldığı bir çok hastaya şifa olmuştur. Mizah denen ileri savunma mekanizmasını kullanışı eşizdir, en beklenmedik anda hastaya verdiği paradoks (karşı) telkinler ile hastayı allak bullak etmiş bu arada hastaya aşıladığı telkinler hastanın hayatını değiştirmiştir.

Metafor kullanımı, anılar, anektodlar, masallar ve hikayeler terapisinin ana omurgasını oluştururdu. Hastalar bu anlatılanlardan hiç sıkılmaz kıssadan hisse olan bu yıllar insanın ruh içi enerjilerini aktifleyerek hayata bakış açısını değiştirmekteydi.

Çocukları bile yıllar sonra yapılan röportajlarda o zaman anlamadıkları çoğu şeyi şu anda anladıklarını ifade etmektedir.

Eski zamanlarda hipnotik trans için mutlaka ritüel fiziksel hareketlere ihtiyaç olduğu ,hipnotik pas denen düzenli hareketlerin mutlaka yapılması gerektiği zannedilmekteydi, Milton Erickson bunu kökten yıkmış her kişinin her koşulda ve şartta hipnoza alınabileceğini ifade edip uygulamıştır.

“Her insan hipnoza girer, girmiyorsa bunu beceremeyene bakmak gerekir.” şeklindeki sözü kendine güvenin ve asaletinin göstergesidir.

Hastanın şeklinde hareket etme hastanın kelimelerini ve ses tonunu kullanma böylece hastayla uyum sağlamayı keşveden kişidir, hipnotik dil kalıpları ve milton modeli kullanarak NLP dediğimiz sistem  ortaya çıkmıştır. NLP bir hipnoz tekniğidir hipnozun tüm özelliklerini taşır.

İnsanlara faydalı olmak için çalışan parayı değil de  öncelikle hastayı düşünen çok büyük bir ustadır, yılların getirdiği gözlem yeteneği ,hipnotik  trans ve bilişsel davranışçı tekniklerin harmanı olan Ericsonian terapi dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.