Hipnoz İle Topluluk Önünde Konuşabilme Eğitimi

Hipnoz İle Topluluk Önünde Konuşabilme Eğitimi

1973’te yapılan bir araştırma – bu popüler efsaneye yol açan çalışma – ankete katılan yetişkinlerin yüzde 41’inin topluluk önünde konuşmaktan korktuğunu, ölümü söyleyenlerin sadece yüzde 19’unun olduğunu ortaya koydu.

Daha yakın zamanlarda bu sayı tekrarlandı. 2000 yılında yapılan bir Gallup Anketi , insanların yüzde 40’ının topluluk önünde konuşmaktan korktuğunu söyledi. Ankete göre, topluluk önünde konuşma, yalnızca yılan korkusunun ardındaki en yaygın ikinci korkuydu.

Doğru.

Topluluk önünde konuşma, yükseklik korkumuzdan, küçük alanlarda kapalı olmaktan, uçmaktan, atış yapmaktan ve farelerden daha üst sıralarda yer alıyor. Ama neden topluluk önünde konuşmaktan korkan bu kadar çok insan var? Onu birçokları için bu kadar berbat bir deneyim yapan nedir?

Kısacası, topluluk önünde konuşma korkusu zihinde bulunur. Bilinçaltımızın derinliklerinde – o devasa anılar, inançlar ve arzular deposu – topluluk önünde konuşma hakkında ne hissettiğimize ve topluluk önünde konuşma yeteneklerimize olan güvenimize dair güçlü fikirler geliştirdik. Buradaki zorluk, bu düşünceleri çözmek ve zihinlerimizi yeni, daha yararlı bilgilerle doldurmaktır.

İşte hipnoz burada devreye girer.

Bir hipnoz durumunda, zihinlerimiz yeni bilgilere çok daha açık hale gelir. Önerileri dinliyoruz ve onları bilinçaltına gönderiyoruz – yapışmaları çok daha muhtemel. Bu nedenle, hipnoz ve hipnoterapi, insanların topluluk önünde konuşma korkusunun üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için popüler araçlardır, çünkü onlara bu otomatik düşünceleri ortadan kaldırma gücü verir.

Topluluk önünde konuşma korkusu için hipnoz uygularken hangi teknikleri kullanırsanız kullanın, amaç her zaman aynıdır: bilinçsiz zihinle iletişim kurmak ve danışanınızın yönetmesi ve sonunda korkusunu yenmesi için ihtiyaç duyduğu kaynaklardan yararlanmasına yardımcı olmak.