Hipnoz İle Stres Yönetimi / Stres ile Başa Çıkabilme

Hipnoz İle Stres Yönetimi / Stres ile Başa Çıkabilme

İki tür stres vardır. İyi stres, hedeflerinize ulaşmanıza ve başarılı olmanıza yardımcı olur. Öte yandan kötü stres seni öldürüyor. Her birimiz stresin olumsuz etkileriyle baş etmenin farklı yollarını buluruz. Bazıları egzersiz yapmayı sever, bazıları müzik dinlemeyi tercih eder, bazıları ise kendilerini bir hobiye kaptırır. Tüm bu aktiviteler, bir araca sahip olmanızı, bir kişiyi tutmanızı veya stresi azaltmak için belirli bir yerde olmanızı gerektirir. Yaralanmalardan muzdarip bazı insanlar için, bu faaliyetlerden bazıları ulaşılamayabilir. Yoga veya kardiyo egzersizinin muazzam faydaları vardır, ancak herkes bunları yapamaz. Stresle baş etmenin çok daha iyi bir yolu var. Hipnoz denir . Stres giderme hipnozustresin nedenlerini yeniden şekillendirmenize ve hayatınızda daha fazla sakinlik ve denge kurmanıza yardımcı olur. Etkili olmanın yanı sıra, hipnoz güvenli ve invaziv değildir.

Hipnoz, stres yönetimi için iki şekilde kullanılabilir. İlk olarak, derin bir gevşeme durumuna girmek, gerginlikle mücadele etmek ve gevşeme tepkinizi tetiklemek için hipnozu kullanabilirsiniz . Bu, kronik strese bağlı sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olacaktır . Ayrıca hipnoz, hayatınızda karşılaştığınız stres miktarını azaltabilecek çeşitli sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri elde etmenize de yardımcı olabilir.

Örneğin, bir egzersiz programına bağlı kalmak, evinizi daha az dağınık tutmak, başkalarıyla daha güvenli hissetmek, vb. İçin kendinizi hipnotize edebilirsiniz. Normalde stresi tetikleyen durumlarla karşılaştığınızda hissettiğiniz kaygı düzeyini azaltmak için hipnozu kullanabilirsiniz. göz korkutucu sosyal durumlar gibi.

Aynı şekilde, hipnozu, sigara içmek veya zorlayıcı yemek yeme gibi stresle başa çıkmak için kullandığınız olumsuz alışkanlıkların üstesinden gelmeye yardımcı olmak için de etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

Stres, vücudun algılanan bir tehlikeye verdiği tepkidir. Stres tepkisi, yaşamı tehdit eden durumlara hızlı tepki vermek için bir hayatta kalma mekanizması olarak tasarlandı. Karşılaştığımız stres faktörlerinin çoğu aslında yaşamı tehdit etmiyor. Hipnoz, kişinin durumu ve hatalı inançları yeniden çerçevelemesine yardımcı olabilir ve bu nedenle stresin yoğunluğunu azaltabilir veya tamamen ortadan kaldırabilir.

İki merkezi sinir sistemi vardır ve herhangi bir anda sadece biri aktive edilebilir. Parasempatik sistem gevşeme ile ilgilidir ve zamanın% 98’inde baskın sistem olmalıdır. Sempatik sistem stres moduna bağlıdır. Bir hipnoterapi seansı genellikle gevşemeyle başlar, bu da parasempatik sistemi, iyileşmeden ve hücrelerin yenilenmesinden sorumlu merkezi sinir sistemini harekete geçirir. Hipnoterapi seansı ile sağlanan rahatlama aynı sistemin harekete geçmesine de katkı sağlar. Bir seansta da yaygın olarak kullanılan görselleştirme ve imgeleme, aynı merkezi sinir sistemini uyarabilir ve rahatlama sağlayabilir.