Hipnoz İle Kilo Verme

Hipnoz İle Kilo Verme

Hipnoz, kilo vermek isteyen kişiler için diyet ve tek başına egzersizden daha etkili olabilir. Buradaki fikir, zihnin aşırı yemek yeme gibi alışkanlıkları değiştirmekten etkilenebileceğidir. Bununla birlikte, tam olarak ne kadar etkili olabileceği hala tartışmaya açık.

Bir erken kontrollü deneme güvenilir Kaynakobstrüktif uyku apnesi olan kişilerde kilo kaybı için hipnoterapi kullanımını inceledi. Çalışma, kilo kaybı ve uyku apnesi için basit diyet önerilerine karşı iki spesifik hipnoterapi biçimini inceledi. 60 katılımcının tamamı 3 ayda vücut ağırlıklarının yüzde 2 ila 3’ünü kaybetti.

18 aylık takipte, hipnoterapi grubu ortalama 8 kilo daha kaybetti. Araştırmacılar, bu ek kayıp önemli olmasa da, hipnoterapinin obezite tedavisi olarak daha fazla araştırmayı gerektirdiği sonucuna vardı.

Bir analizGüvenilir KaynakKilo kaybı için hipnoterapi, özellikle bilişsel davranışçı terapi (CBT) içeren, plasebo grubuna kıyasla vücut ağırlığında küçük bir azalma ile sonuçlandığını gösterdi. Araştırmacılar, hipnoterapi kilo kaybını artırabilirken, ikna edici olması için yeterli araştırma olmadığı sonucuna vardı.

Kilo kaybı için tek başına hipnozu destekleyen çok fazla araştırma olmadığını belirtmek önemlidir. Bulacağınız şeylerin çoğu, diyet, egzersiz veya danışmanlık ile birlikte hipnoterapi hakkındadır.