Hipnoz İle Cinsel Sorunlardan Kurtulma ve Mutlu Cinsellik Eğitimi

Hipnoz İle Cinsel Sorunlardan Kurtulma ve Mutlu Cinsellik Eğitimi

Cinsel sorunların tedavisinde hipnoz ve hipnoterapi güvenilir bir tedavi şeklidir. Hipnoterapi, psikoterapinin amaca hizmetini kolaylaştıran ve hızlandıran etkili bir yöntemdir.

Hipnoz ve hipnoterapinin psikiyatride kullanıldığı en önemli alanlardan biri cinsel işlev bozukluklarının tedavisidir.

Hipnoz ile yapılan terapiye hipnoterapi, hipnoz ile terapi yapan sağlık uzmanına hipnoterapist denmektedir.

Hipnoz terapide şikayetlerin giderilmesine yönelik destek amacıyla kullanılabildiği gibi etyolojide rol oynayan bilinçdışı güdülerin ortaya çıkarılmasına da yardımcı olur.

Hipnozun temel fonksiyonu kişinin bilinçdışı düşüncelerine erişmeyi sağlamaktır.

Günümüzde hipnozun tıbbi amaçlı kullanımı ve güvenirliği bilimsel olarak kabul edilmektedir.

Hekim ile hasta arasında ikili bir ilişki olan hipnotik trans sırasında hastanın psikolojik yapısı ve psikodinamik gelişimi iyi bilinmeli ve özellikle dikkate alınmalıdır.

Hipnoz ve hipnoterapinin sıklıkla ve başarıyla uygulandığı alanlardan biri cinsel sorunların çözümüdür. Vajinismus, cinsel isteksizlik, orgazm olamama, erken boşalma, ereksiyon (sertleşme) bozukluklarında hipnoz ile tedavi son derece etkili bir yöntemdir.

Cinsel terapilerde hipnoz, davranışsal egzersizleri yeni bir zihin yapısı oluşturarak kolaylaştırmaktadır. Bilişsel anlamda, hastaların bilinçaltına yerleşmiş otomatik düşünce ve davranış yapılarındaki direncin kırılmasını sağlamakta ve onları yeniden biçimlendirmede etkili olmaktadır.

Tüm bunların yanında hastaların birçok sorunla başa çıkabilme aşamasında kendilerini kontrol edebilme yeteneği kazandıran hipnoz ve otohipnoz günlük problemlerin çözümünde de yardımcıdır.

Dıştan bakıldığında hipnozdaki kişi derin bir uykuda uyuyor gibi görünmesine karşın, kişi aslında uyanıktır, hipnotistin tüm sözlerini duyar, anlar ve sorulara yanıt verebilir. Hipnoz asla bir uyku veya bilinçsizlik hali değil aksine artmış bir farkındalık durumudur.

Hipnoz ve hipnoterapi cinsel sorunların çözümünde klinik faydasının yanında seksüel deneyimleri geliştirir, cinsel yaşamı renklendirir.

Erken boşalma ve vajinismus hipnozla tedaviye en hızlı kolay cevap veren cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel kimlik bozuklukları tedaviye dirençlidirler. İktidarsızlık tedavisinde de hipnoz yoğun olarak tercih edilmektedir.

Hipnoz ve hipnoterapi ile desteklenen cinsel terapilerde egonun desteklenmesi, fantezi gelişimi, gelecekle ilgili projeksiyonlar yapılması ve kontrol duygusunun sağlanması daha kolay olmaktadır. Cinsel terapilerde hipnoz tedavinin etkisini arttıran ve hızlandıran bir yöntemdir.

Hipnozun eş veya partner olmadan da uygulanabilmesi tedavide cinsel terapistin işini kolaylaştırmaktadır. Çünkü bazen hastalar tedaviye tek gelmekte, partnerlerinden yalnız çalışmayı tercih etmektedir.

Ensest, cinsel taciz gibi bilinçdışında yatan çatışmalardan kaynaklanan cinsel sorunlarda geçmişteki olaylara ilişkin çözümlemeler hipnoz ile hızlanır.

Hipnozda cinsel imgelem yolu ile cinsel ihtiraslar arttırılarak birçok cinsel sorun çözülebilir. Bu durum hipnoz ile cinsel sorunların tedavisinde önemli rol oynar.

Otohipnoz kişinin kendini kontrol etme yetisini kazandırır, bunu fark eden hasta endişe, korku ve kaygılarıyla daha rahat baş eder ve stresi azalır. Hipnoz ile özgüven artımı sağlanır ve umutsuzluk hisleri azaltılır, umut aşılanır. Cinsel sorunlarda çok büyük rolü olan çaresizlik hisleri bu sayede yok edilir.

Hipnoz ile cinselliğe ket vuran suçluluk duyguları ile çok daha kolay baş edilir.

Kronik yorgunluk, enerji eksikliğine bağlı cinsel isteksizlik duyan hastalarda hipnoz sırasında enerji patlaması telkinleri ile başarı sağlanabilir.

Hipnoz ve otohipnoz ile dikkatte odaklanma ve duygusal farkındalık arttırılarak cinsel uyarılma ve haz alma arttırılabilir.

Ülkemiz kadınlarının en büyük cinsel problemi olan vajinismus ortalama 6 seansta hipnoterapi destekli cinsel terapi ile %100 tedavi edilebilmektedir. Fakat vajinismusun ciddi aile problemlerini de içeren geniş bir konu olduğunu hiçbir zaman göz ardı etmemeliyiz.